Mňamky

.

Nezáleží na tom, jak se vaří, ale s jakou láskou se to dává dohromady

kuchaC5992.gif picture by matulin

Koláče české a světové

Křehké svatební koláče

Křehké svatební koláčky
kategorie: koláče

 

 

 

 

 

 

Ingredience:
250 g hladké mouky,
250 g polohrubé mouky,
150 g sádla,
150 g másla (Hery),
2 vejce,
sůl,
50 g droždí,
3 PL vlahého mléka,
1 kostka cukru do kvásku,
tvarohová nebo maková nádivka,
vejce s cukrem na polevu.

Příprava:
Obě mouky prosijeme na vál se špetkou soli, do důlku v nich vyklepneme jen lehce rozšlehané vejce, kolem nakrájíme oba tuky a těsto zaděláme vzešlým kváskem. Více tekutiny není třeba. Zaděláme tužší těsto, položíme je na vál, přiklopíme nahřátým suchým kastrůlkem a necháme pod ním 30 minut (na kastrol postavíme konvici s vařící vodou).

Vykynuté těsto rozdělíme na dvě poloviny, každou rozdělíme na 15 stejných kousků. Každý kousek roztlačíme na placičku a naplníme jako buchty tvarohovou nebo makovou náplní a dobře uzavřeme jako buchty. Pak na jeden hluboký talíř nasypeme moučkový cukr, na druhý dáme rozšlehané vejce.

Naplněné bochánky (jakési buchty) horní hladkou stranou omočíme ve vejci a pak v cukru, a stranou, kde jsme bochánek uzavírali, položíme na pomaštěný plech. Klademe je na plech dál od sebe, protože nabývají, a to 3 kusy do jedné řady. Ihned je vložíme do předehřáté trouby. Na bocháncích se z vejce a cukru utvoří jakási poleva. Je lepší dělat menší tvary. Mohou se jíst hned či za několik dní - jsou stále křehké.

Trochu se liší od jiných koláčků, nejen tvarem a způsobem zhotovení. jsou drobné, těsto je křehoučké a hodí se proto i na vánoční či velikonoční stůl, ale i k jiným významným výročím, kdy se po nich vždy jen zapráší.

Čerpáno z kuchařky Nejoblíbenější moučníky naší rodiny (2003).

Původní kuchyní tohoto receptu je Česká republika

 

 

 


Žádné komentáře
 

er-1.gif picture by matulin

kuk.gif picture by matulin

Kde se s láskou vaří,

  tam se dobře daří.

011C8012.gif picture by matulin

BlueBoard.cz

mr.jpg picture by matulin